آموزش تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

دوشنبه, 25 مرداد 1400
6319

تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی کاری است که دیر یا زود مجبور می‌شوید آن را انجام دهید. فیلتر پمپ بخش مهمی از ماشین‌لباسشویی‌هایی است که درب آنها از جلو باز می‌شود و برای تضمین کارکرد درست ماشین لباسشویی باید به طور مرتب تمیز شود.

قبل از آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی بیایید نگاه کوتاهی به عملکرد این قطعه ساده در ماشین لباسشویی بیندازیم. فیلتر پمپ اجازه نمی‌دهد وسایل اضافی در کار شستشو اختلال ایجاد کنند. هر آنچه در جیب لباس شما پیدا می‌شود، از سکه و مداد گرفته تا کاغذ و دکمه، اگر قبل از شستشو خارج نشوند، سر از فیلتر پمپ ماشین لباسشویی در می‌آورند.

در واقع وظیفه فیلتر گرفتن همین وسایل است تا به پمپ آسیب نرسانند. ولی باید خیلی زود از فیلتر خارج شوند تا روند شستشوی لباس‌ها را مختل نکنند. حالا بیایید به آموزش مراحل تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی بپردازیم. در شکل زیر می‌توانید نمای ساده‌ای از کل این فرایند را ببینید.

آموزش تمیز کردن فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

بیرون آوردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

بیرون آوردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

 1. اولین مرحله در آموزش بیرون آوردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی خاموش کردن دستگاه است. سیم ماشین لباسشویی را پس از کشیدن از پریز در جای امن قرار دهید تا حین‌ کار خیس نشود.

  تذکر: با توجه به اینکه هنگام کار احتمال بیرون ریختن آب وجود دارد، حتما تعدادی حوله روی زمین در جلوی ماشین لباسشویی پهن کنید.

 2. جای فیلتر ماشین لباسشویی را پیدا کنید. درپوش فیلتر معمولاً در قسمت سمت راست و پایین ماشین لباسشویی قرار دارد.

  نکته: در ماشین‌های لباسشویی که درب آنها از بالا باز می‌شود، فیلترها در زیر پروانه همزن قرار دارند و خود به خود تمیز می‌شوند. با این وجود باید هر ۳ تا ۴ ماه آنها را به صورت دستی هم تمیز کرد.

 3. درب فیلتر را باز کنید. درب فیلتر پمپ ماشین لباسشویی در اکثر دستگاه‌ها به راحتی با یک فشار کوچک باز می‌شود ولی گاهی لازم است از یک پیچ‌گوشتی تخت استفاده کرده و آن را بیرون بکشید.
 4. فیلتر را با دست گرفته، کمی بچرخانید و بعد به‌راحتی بیرون بکشید. چرخاندن فیلتر باعث می‌شود جرم و آشغال‌های احتمالی که به آن گیر کرده‌اند جدا شده و فیلتر خارج شود. 

تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

 1.  با استفاده از یک تکه دستمال آشغال‌های چسبیده به فیلتر را جدا کنید. مازاد پودر ماشینی که در آب حل نشده به همراه پرز و نخ لباس‌ها گاهی کل سطح فیلتر را می‌پوشاند. این ضایعات را جدا کنید. می‌توانید از یک مسواک کهنه هم برای این کار استفاده کنید.
 2. توری سر فیلتر را درآورده و ۱۰ دقیقه در آب گرم خیس کنید. البته در برخی ماشین‌های لباسشویی توری سر فیلتر قابل جدا شدن نیست. در این صورت کل فیلتر را در آب گرم قرار دهید یا زیر فشار آب گرم بگیرید و در صورت لزوم از مایع شوینده برای پاک کردن و باز کردن سوراخ‌های توری استفاده کنید.
 3. داخل سوراخ فیلتر در بدنه ماشین لباسشویی را بررسی کنید تا هیچ آشغالی باقی نمانده باشد. در صورت کثیف بودن این حفره، آن را با اسفنج خیس تمیز کنید.

  تذکر: در صورت لزوم، شلنگ تخلیه را هم که معمولاً در کنار فیلتر قرار گرفته تمیز کنید تا گرفتگی نداشته باشد.

 4. فیلتر پمپ ماشین لباسشویی را در جای خود قرار داده و محکم کنید و درپوش فیلتر را روی آن قرار دهید.
 5. ماشین لباسشویی را یکبار بدون لباس روشن کنید تا از عدم نشتی آن مطمئن شوید. اگر دستگاه نشتی داشت، یعنی فیلتر پمپ ماشین لباسشویی درست نصب نشده است.

زمان تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

اکثر تولیدکنندگان توصیه می‌کنند فیلتر پمپ ماشین لباسشویی به صورت ماهانه تمیز شود ولی در صورت بروز برخی مشکلات که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم، باید فیلتر پمپ را بررسی کرده و در صورت لزوم تمیز یا تعویض کنید:

 • افزایش قابل توجه لرزش ماشین لباسشویی حین کار
 • خیس بودن بیش از حد لباس‌ها بعد از پایان دوره شستشو
 • طولانی شدن بیش از حد دوره شستشو
 • توقف مکرر عملیات شستشوی ماشین لباسشویی
 • باز نشدن درب ماشین لباسشویی پس از پایان دوره شستشو

افزایش عمر فیلتر پمپ ماشین لباسشویی

 • حداقل سالی ۴ بار فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید یعنی در ابتدای هر فصل. البته همانطور که در بخش قبل گفتیم بهتر است این کار به صورت ماهانه صورت بگیرد. شاید برخی وسایل گمشده خود را در این بررسی‌ها پیدا کنید.
 • به محض به وجود آمدن مشکل برای ماشین لباسشویی به آن رسیدگی کنید. به نشانه‌های لزوم تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی که در بخش قبل به آن اشاره کردیم توجه کنید. اجازه ندهید ماشین از کار بیفتد، بعد به دنبال مشکل بگردید.
 • بعد از هر بار شستشوی ماشین لباسشویی، لاستیک دور درب را تمیز کنید. هر جسمی که لای این لاستیک گیر کرده باشد ممکن است در شستشوی بعدی به فیلتر پمپ تخلیه وارد شده و عمر آن را کاهش دهد.

 تذکر: باقی ماندن ضایعات و آشغال در فیلتر ماشین لباسشویی باعث بوی بد دستگاه شما می‌شود.

در این مقاله آموزش تمیز کردن فیلتر پمپ ماشین لباسشویی را برایتان توضیح دادیم که یکی از راحت‌ترین اقدامات برای سرویس و نگهداری ماشین لباسشویی شماست. اگر می‌خواهید توانایی و مهارت تعمیر مشکلات پیچیده‌تر ماشین لباسشویی را به دست آورید، فیلم آموزش ماشین لباسشویی در سامانه رهجو را از دست ندهید. متخصصین ما شما را با جدیدترین اطلاعات در مورد نصب، راه‌اندازی، سرویس، عیب‌یابی و تعمیر ماشین لباسشویی آشنا می‌کنند تا به یک تعمیرکار حرفه‌ای تبدیل شوید.